Tak jsme se dočkali… Do knihovny v Úpici zavítal tento týden na besedu známý spisovatel Vlastimil Vondruška. Moc jsme se spolu s našimi čtenáři těšili.
Jeho beseda na téma Hříšní lidé Království českého byla skvělá. Historická fakta prošpikovaná spoustou vtipných příběhů z dané doby vykouzlila na tvářích všech účastníků úsměv od začátku až do konce. Pan Vondruška mluvil velmi poutavě i o své práci, i o manželce, jež je také spisovatelkou, a tak jsou jejich vzájemné literární debaty někdy docela zajímavé. Sám pan spisovatel působí jako člověk velmi pohodový a příjemný a taková byla i celá beseda. Nechyběl samozřejmě i prodej jeho knih s vlastnoručním podpisem, čehož jsme využili i my v knihovně a zakoupili čtenářům některé z chybějících děl.
Na setkání s panem Vondruškou budeme v Úpici jistě dlouho vzpomínat.
Vlastimil Vondruška, PhDr., CSc.
Narozen v Kladně (1955), po absolvování gymnázia vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd ukončil v roce 1982. Působil v Národním muzeu v Praze a je autorem řady výstav (kromě jiného expozice Dějiny české státnosti do roku 1848 v Lobkovickém paláci na Pražském hradě – otevřena 1987). Od roku 1990 se věnoval podnikání, publicistice a literatuře. Společně s manželkou Alenou (je rovněž publicistka a spisovatelka) založil sklárnu Královskou huť v Doksech, kterou provozoval do roku 2009 (za tuto činnost získal ocenění ministra kultury ČR). Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Kromě literatury patřilo mezi jeho zájmy především horolezectví (aktivně se mu věnoval více než 20 let), dnes se věnuje už jen rekreačním sportům, cestování, fotografii, štípání dřeva a svému psu.
Literárně je činný s přestávkami od mládí. Psal pro různé populární i odborné časopisy. Dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 15 knih vědeckých a populárně naučných, více než 40 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Jeho knih se dosud prodalo více než 900 tisíc. Mezi nejúspěšnější se řadí Přemyslovská Epopej (má čtyři díly a zatím se prodalo více 100 tisíc výtisků). Podle oficiálních statistik půjčovanosti knih, publikovaných Národní knihovnou v Praze, byl v letech 2011, 2012 i 2013 nejčtenějším domácím i zahraničním autorem.
Kromě literární tvorby je autorem dvou divadelních her a filmu Jménem krále. Spolupracuje s Českým rozhlasem a pořádá pravidelná setkání v knihovnách. Spolu s Petrem Traxlerem vystupal v pořadu Příběhy a písničky ze středověku (více než 200 repríz). Dle jeho románů vznikly čtyři rozhlasové hry, vydané rovněž na CD. Připravil čtyřdílné dokumentární DVD Lidový rok. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal 7 cen čtenářů nakladatelství MOBA.