Letošní pohádková noc byla v Úpici, stejně jako na většině spacích míst, věnována pohádkám Karla Čapka.
V rámci noci jsme navštívili a prohlédli si dům, v němž 17 let žila rodina Čapkova, a v současné době je sídlem Policie ČR. Náčelník npor. Bc. M. Kuhn děti provedl zrekonstruovanými prostory, seznámil je s prací místního oddělení a ochotně zodpověděl jejich zvídavé dotazy. Prostory této budovy byly přímo stvořené pro četbu Čapkovy policejní pohádky a drobné soutěže.
V knihovně se děti věnovaly malování kamenů a pohledů. Velikou legraci jsme zažili při balení mumií do toaletního papíru.
Po 23. hodině jsme se vydali na procházku, která nás zavedla k budově staré pošty, místu, kde se odehrávala Pošťácká pohádka. Naše další kroky směřovaly do městského parku k pohádkovníku a potom s pohledy k poštovní schránce. Cestou jsme však narazili na Dr. Antonína Čapka, který nás přizval na poradu při léčbě pohádkových bytostí. V parku jsme tak mohli vidět rusalku se zlomenou nožkou, havlovického vodníka, kterého trápilo revma, hejkala s nemocnými hlasivkami i kouzelníka Magiáše, kterému zaskočila obrovská pecka.
Využili jsme jeho kouzelných schopností a společně s ním jsme očarovali náš pohádkovník a zanechali u něj kouzelný lektvar, který jsme sami připravili. Při odchodu z parku nás přepadli loupežníci vedeni Krvavým Čepelkou a po urputném boji a předání výkupného nás pustili dál. Všechny tyto scénky pro nás připravila Jednota divadelních ochotníků z Úpice.
O půlnoci jsme u pošty překvapili pošťáka Kolbabu, který dětem orazítkoval vlastnoručně vyrobené pozdravy z Noci a rozdal dopisy, které měly roztřídit podle obsahu jako poštovní skřítkové. Velký dík tak patří také úpické poště.
Po příchodu do knihovny jsme se občerstvili a dál se každý bavil podle své chuti. Všech 25 dětí bylo zahnáno do postele po 2. hodině ranní. Většina z nich však byla ještě nejméně hodinu vzhůru.
Podle toho vypadalo ranní vstávání… Z knihovny ale odcházeli všichni plni zážitků a určitě se těší na tu příští „Andrsenovskou noc“.